Najwięksi Uczeni XXI Wieku

XXI wiek to czas niezwykłego postępu w dziedzinie nauki i technologii. Najwięksi naukowcy wciąż przesuwają granice tego, co poznane i tego, co możliwe. Zmieniają sposób, w jaki postrzegamy świat, dokonują rewolucji w dziedzinie komunikacji, biologii i biochemii i wysyłają ludzkość na inne planety. Wiedzą nie tylko, jaki jest ludzki genom, ale potrafią również modyfikować geny w sposób, który do niedawna trudno było sobie wyobrazić. Kim są najwięksi naukowcy XXI wieku?

Stephen William Hawking

Najsłynniejszy brytyjski fizyk teoretyczny, astrofizyk i kosmolog. Autor wielu książek naukowych (bestseller “Krótka historia czasu” zajmował czołowe miejsce listy British Sunday Times aż przez 237 tygodni). Jego badania i wkład w naukę o kosmologii i grawitacji kwantowej przyczyniły się do ogólnego rozwoju tej dziedziny. Wraz z Rogerem Penrose’m przedstawił twierdzenia o osobliwościach grawitacyjnych w ramach ogólnej teorii względności i dał teoretyczne prognozy dotyczące promieniowania czarnych dziur. Charyzmatyczny naukowiec przyciągał tłumy publiczności podczas popularnonaukowych wystąpień. Od urodzenia cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, poruszał się na wózku i używał syntezatora mowy.

Jennifer Doudna

Profesor z Berkeley i Uniwersytetu Kalifornijskiego, a także członek wielu organizacji, w tym instytutów Gladstones i Howard Hughes. Doudna jest jednak najbardziej znana ze swojej pracy nad CRISPR, projektem edycji genomu, który w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jej odkrycia, dokonane wraz z Emmanuelle Charpentier są jednymi z najważniejszych odkryć naukowych wszechczasów. Metoda CRISPR/Cas pozwala na ingerencję i modyfikację genów. W swojej karierze zdobyła wiele nagród, w tym Nagrodę Nobla w 2020 roku.

Andre Konstantin Geim I Konstantin Sergeevich Novoselov

Geim, fizyk z University of Manchester, otrzymał wraz z Konstantinem Novoselovem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2010 roku za pracę nad grafenem. Grafen to nadprzewodząca forma węgla, wytwarzana z arkuszy o grubości jednego atomu. Uznany za najcieńszy materiał na świecie, a także jeden z najmocniejszych i najtwardszych, stanowi doskonałą alternatywę dla krzemu i ma wiele zastosowań. Badania Geima nad fizyką mezoskopową i nadprzewodnictwem są również bardzo obiecujące. Dr Novoselov jest pracownikiem naukowym Towarzystwa Królewskiego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Manchesterze, a także profesorem Langworthy i dyrektorem Manchester Center for Mesoscience and Nanotechnology, również na Uniwersytecie w Manchesterze. Jego zasługą był szereg eksperymentów z grafenem.

Tiera Guinn Fletcher

Tiera Guinn Fletcher to młoda naukowczyni – ukończyła MIT zaledwie w 2017 roku. Niezależnie od wieku jest już jednym z analityków strukturalnych i projektantką programu NASA, którego celem jest wysyłanie ludzi na Marsa – Space Launch System. Obszar, nad którym pracuje Fletcher, to eksploracyjna górna część statku kosmicznego. Jest najmłodszym członkiem odpowiedzialnego za to zespołu Engine Section Task Leading. Pracuje w firmie lotniczej Boeing. W 2018 roku otrzymała nagrodę dla najbardziej obiecującego inżyniera w konkursie Black Engineer of the Year Awards.

 

Recommended Articles