Czy Warto Studiować W Obecnych Czasach?

Studia to czas poświęcony na naukę teoretyczną zawodu, poznawanie ludzi związanych z branżą, nabywanie umiejętności koniecznych do sprawnego operowania terminologią i technologią konieczną do wykonywania specjalistycznych prac w obrębie danej dziedziny. Tak wygląda idealny obraz. To również prestiż związany z tytułem naukowym, który można wpisać przed nazwiskiem – w wielu krajach nadal jest to niezwykle istotny element współpracy biznesowej, warunkujący udane kontakty i korzystne warunki. Jednak powstaje pytanie, czy kierunki, jakie oferują uczelnie wyższe w Polsce (jak i te zagraniczne), mają sens?

Zagadnienie to powraca każdego roku w okresie naborów na studia i bynajmniej nie odczekało się satysfakcjonującej odpowiedzi.

Studiowanie Zawodu Sięga Czasów Starożytnych

Nauka zawodu od zawsze wymagała studiowania technik i narzędzi pod okiem nauczyciela – miało to odniesienie zarówno w sferze praktycznej, jak i umysłowej. Kiedyś oznaczało to, ze należało znaleźć mistrza gotowego do przyuczenia fachu, aby następnie po latach pilnego zgłębiania tajników warsztatu, rozpocząć samodzielną praktykę. Taki system powoli odchodził w zapomnienie, gdy nastały czasy powszechnej, standaryzowanej nauki.

Nauka stałą się powszechna, myśliciele stracili pozycję osób o wyższym statusie społecznym, ponieważ wiedza, jaka do tej pory była strzeżona przed oczami niepowołanych, stała otworem przed każdym chętnym – niezależnie od pochodzenia, majątku czy płci (choć na tę zmianę trzeba było czekać nieco dłużej). Książki, nagrania, kursy i pokazy – rozpoczęła się popularyzacja nauki, która w konsekwencji doprowadziła do opracowania technologii globalnej komunikacji.

Internet zmienił wiele w życiu współczesnego człowieka, i bynajmniej nie chodzi jedynie o charakter kontaktów międzyludzkich. To także kwestia dostępu do informacji, wiedzy, którą posiadają specjaliści, a jaką mogą łatwo odszukać amatorzy. I wykorzystać bez wielu godzin żmudnej nauki nad książkami.

Wartościowe Studia Na Wagę Złota

Obecnie istnieje lista niewielu zawodów, które naprawdę wymagają studiów (w tym medyczne, teologiczne, ekonomiczne lub inżynierskie). Większość dziedzin z zakresu humanistyki, nauk społecznych i przyrodniczych staje przed poważnym wyzwaniem: praktycznej nauki do zawodu. I z zadania tego coraz trudniej jej się wybronić. Młodzi ludzie szukają kursu, który w krótkim czasie sprawi, że nabędą potrzebne umiejętności, nie trzyletniego zobowiązania, które nie gwarantuje pracy.

Pracownicy medyczni, pedagodzy, inżynierowie – są to dziedziny, które wymagają gruntownego przygotowania i regulowane są przez prawo. Aby móc wykonywać taki zawód konieczne jest odbycie studiów. Po przeciwległej stronie leżą zawody, które mają charakter typowo akademicki (przynajmniej w ogólnej świadomości): nauki humanistyczne, społeczne, część przyrodniczych i ścisłych. Ich poznanie to dopiero początek, solidna podstawa, ale nadal nie dają konkretnych umiejętności, jakich wymagają pracodawcy. Doświadczenia zawodowego.

Uniwersytety zdają sobie sprawę, że programy studiów muszą być praktyczniejsze, szybciej przygotowywać do podjęcia pracy (stąd system boloński 3+2, zamiast standardowych 5 lat), oferować możliwość łatwiejszego, płynniejszego wkroczenia na nieprzychylny dla niedoświadczonego studenta rynek pracy.

Wielu młodych ludzi decyduje się drogę do praktyczności, szybkiej niezależności i opłacalnej kariery. W dzisiejszych czasach studia nie gwarantują żadnej z nich. Dlaczego rodzi się pytanie, na które każdy musi samodzielnie znaleźć odpowiedź: “Czy warto studiować?”, ponieważ w większości przypadków, może się okazać, że… nie.

 

Recommended Articles