Bon Turystyczny – Wszystko, Co Trzeba O Nim Wiedzieć!

Ma być dużym wsparciem dla rodzin, ale również dla branży hotelarskiej dotkniętej przez pandemię wywołaną przez COVID-19. Bon turystyczny ustanowiony w lipcu 2020 roku można realizować do końca marca 2022. Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać i na jakich zasadach.

Bon Turystyczny – Dla Kogo Jest Przeznaczony?

Zgodnie z założeniem, bon turystyczny przysługuje dzieciom do osiągnięcia przez nie pełnoletniości. Mowa o tych, na które przyznano świadczenie z programu Rodzina 500+ lub tzw. dodatek wychowawczy. Bon ma wartość 500 zł, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych rodzice mogą się ubiegać o dodatkowe 500 zł. Bon musi być przeznaczony na usługi na rzecz dziecka, na które został przyznany.

Kilka Cennych Informacji Na Temat Bonu

Termin realizacji bonu mija z końcem marca przyszłego roku. To oznacza, że do tego czasu należy zarezerwować jakiś pobyt i zadeklarować chęć wykorzystana bonu. W przeciwnym razie, szansa przepadnie. Bony mają formę vouchera dostępnego jedynie on-line. Nie można go wymieniać na gotówkę. Bon turystyczny nie musi być wykorzystany jednorazowo. Istnieje możliwość realizacji rozłożonej w czasie aż do momentu wydania całej sumy.

Co Musisz Zrobić, By Otrzymać Bon Turystyczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bon turystyczny jest jedynie voucherem dostępnym w trybie on-line i przed użyciem trzeba go najpierw wygenerować. Jak to zrobić? Koniecznie zaloguj się najpierw na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie musisz założyć profil na PUE ZUS. W tym celu potrzebny jest Profil Zaufany, ale pomocna może się okazać również bankowość elektroniczna. Logując się na PUE znajdź oddzielne zakładki poświęcone w pełni tematyce bonu turystycznego: osobom, którym go przyznano, ale również realizującym go podmiotom turystycznym. Jeśli masz niepełnosprawne dziecko również poprzez PUE ZUS możesz złożyć oświadczenie uprawniające do przyznania dodatkowej kwoty 500 zł.

Sprawdź Na Co Można Wydać Bon Turystyczny?

Bon można wykorzystać na opłatę za pobyt i usługi, które oferują pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne i campingi. Można je tez wydać na udział w imprezach turystycznych odbywających się na terenie Polski, których organizatorami są przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego wyszczególnione przez Polską Organizację Turystyczną. Bon przyda się, jeśli masz w planach udział dziecka w turnusie rehabilitacyjnym, obozie rekreacyjnym lub obozie sportowym.

Sprawdź, Które Podmioty Realizują Bon Turystyczny?

Warto zaglądać na www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.pot.gov.pl,bo m.in. tam znajduje się lista wszystkich ujętych podmiotów. Te chętne do realizacji bonów turystycznych muszą najpierw dopełnić wymaganych formalności. W pierwszej kolejności należy się wpisać na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Taka możliwość istniej poprzez wspomnianą wcześniej platformę PUE PZU. Pamiętaj, aby jeszcze przed marcem 2022 roku dokonać rezerwacji z użyciem bonu. W przeciwnym razie nie będzie szans na to, by go wykorzystać.

Recommended Articles