KOORDYNATOR ODDZIAŁU MEDYCZNEGO

Cel studiów: podniesienie kompetencji kadry medycznej zatrudnionej w sekretariatach medycznych instytutów, klinik, szpitali, poradni, placówek medycznych w zakresie optymalizacji pracy i zarządzania nimi.

Program studiów to kompendium wiedzy i umiejętności potrzebnych w pracy sekretariatu medycznego.

W toku studiów przedstawiona zostanie problematyka gromadzenia, segregowania i udostępniania informacji o stanie zdrowia pacjenta zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, potrzeb zdrowotnych pacjenta oraz świadczonych usług medycznych. Ponadto, omówione zostaną przepisy dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej, w szczególności terminologii i procedur medycznych, organizacja przyjęć i wypisu.

Atuty:

• jedyne w swoim rodzaju kierunkowe studia podyplomowe dla szerokiego grona pracowników medycznych,
  • wyjątkowa możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych,
  • unikatowy program, polegający na połączeniu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie gromadzenia, segregowania i udostępnianiem informacji o stanie zdrowia pacjenta zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia,
  • zajęcia prowadzone przez specjalistów, przede wszystkim przez praktyków,
  • atrakcyjna alternatywa wobec rozproszonych i nielicznych kursów i szkoleń.

Uczestnicy studiów: oferta studiów przeznaczona jest dla osób pełniących obowiązki sekretarki medycznej, rejestratorek medycznych, osób zajmujących się statystyką medyczną i pracujących w archiwach medycznych oraz osób zainteresowanych samodoskonaleniem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Program studiów został tak opracowany, by kształcić również osoby, które będą mogły znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju placówkach świadczących usługi medyczne publiczne i niepubliczne.

Studia stwarzają możliwość przekwalifikowania zawodowego!

Absolwenci studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Mazowieckiej otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.

Czas trwania studiów: studia podyplomowe trwają dwa semestry i obejmują 180 godzin zajęć dydaktycznych oraz wykładów, ćwiczeń, konsultacji i seminarium dyplomowego.

Studia rozpoczynają się od lutego 2017 roku.

Wykaz przedmiotów:

• Zasady funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce
  • Ekonomika i zasady finansowania świadczeń zdrowotnych
  • Zasady kontraktowania świadczeń zdrowotnych w Polsce
  • Współpraca z jednostkami organizacyjnymi zakładu opieki zdrowotnej
  • Rodzaje dokumentacji w zakładzie opieki zdrowotnej i praktyce lekarskiej (zewnętrzna, wewnętrzna, indywidualna, zbiorowa); konieczne elementy dokumentacji; warunki przechowywania dokumentacji; okres przechowywania dokumentacji
  • Dokumentacja medyczna w badaniach klinicznych
  • Ochrona danych osobowych
  • Udostępnianie dokumentacji medycznej: pacjentowi; osobom trzecim; firmie ubezpieczeniowej; innemu zakładowi opieki zdrowotnej; sądowi, prokuraturze, ZUS; prowadzonej w ramach medycyny pracy
  • Przygotowywanie treści korespondencji i zarządzeń wewnętrznych i przygotowywaniem pisemnych informacji dla pacjentów i personelu
  • Dokumentacja elektroniczna zasady prowadzenia, przechowywania
  • Dokumentacja medyczna a dobra osobiste pacjenta i tajemnica lekarska dokumentacja i ochrona dóbr osobistych w tym w poradniach zdrowia psychicznego
  • Prawo pacjenta do wyrażania poinformowanej zgody, pojęcie i przedmiot zgody na świadczenie medyczne
  • Public Relations w ochronie zdrowia specyfika planowania i prowadzenia komunikacji w ochronie zdrowia
  • Sporządzanie wypisów dla pacjentów
  • Archiwizacja dokumentacji medycznej
  • Podstawy psychologii i socjologii pracy
  • Etyka i etykieta zawodowa
  • Język niemiecki i język angielski
  • Seminarium dyplomowe

Wykładowcy:

Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez specjalistów – przede wszystkim praktyków sektora ochrony zdrowia z różnych dziedzin medycyny, specjalistów prawa medycznego, ochrony zdrowia, prawa pracy oraz wykładowców i praktyków, których obszarem zainteresowań jest zarządzanie w ochronie zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych. Do wykładów zaproszeni są także goście z medycznych ośrodków akademickich i instytucji ubezpieczenia zdrowotnego współpracujący z Uczelnią.

Organizacja zajęć dydaktycznych:

• Studia trwają 2 semestry, Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu (dwudniowe zjazdy):
    – soboty w godz. 8.45-15.00;
    – niedziele w godz. 8.45-15.00.
  • Rozpoczęcie studiów: nabór zimowy rozpoczyna zajęcia w listopadzie, natomiast nabór letni w połowie lutego.
  • Zajęcia dydaktyczne realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów.

Warunki przyjęć: o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Warunki ukończenia studiów: uzyskanie zaliczeń określonych w programie studiów, napisanie pracy dyplomowej oraz zdanie egzaminu końcowego.

Absolwenci uzyskują świadectwo i dyplom ukończenia studiów podyplomowych  Uczelni Wyższej w Warszawie zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu.

Opłaty:

• Wpisowe wynosi 50 zł  należy je uiścić w dniu podpisywania umowy.
  • Czesne za studia wynosi 3900 zł.
    Czesne może być opłacane w dwóch ratach (2×1950 zł).

Opłaty dla absolwentów:

• Wpisowe wynosi 0 zł.
  • Czesne za studia wynosi 3600 zł. Czesne może być opłacane w dwóch ratach (2×1800 zł).

ZGŁOSZENIA i ZAPISY:

Biuro Rekrutacji